Jednodnevni izlet u Slavonskom Brodu

Autor: Štefica Facko Vrban, 6. 6. 2019.

U vedrom i veselom raspoloženju i ozračju prošao je još jedan jednodnevni izlet, ovaj put organiziran za naše učenike od 5. do 8. razreda. Sunčanog i vrlo toplog petka 7. lipnja, uputili su se u razgledavanje grada na Savi, Slavonskog Broda. Tamo su upoznali život i djelo naše spisateljice, hrvatskog Andersena Ivane Brčić Mažuranić, doduše s glavnog brodskog trga jer je kuća u restauraciji, zatim memorijalni dom poznatog nam Tadije, Dragutina Tadijanovića gdje smo uz zabavno i edukativno predavanje ponešto novo i naučili. Potom smo se uputili prema Franjevačkom samostanu gdje smo razgledali barokne ljepote unutrašnjosti župne crkve Presvetog Trojstva, a nakon toga tvrđavu Stari Grad. Najzanimljiviji od svega nam je bio Muzej tambura no naši tamburaši ipak nisu imali priliku zasvirati, ali su s punim znanjem odgovarali na sve upite vodiča, vezane za dijelove i ostale karakteristike hrvatskog tradicijskog glazbala. Osim Muzeja tambura obišli smo i repliku tvrđavskog zatvora u kojem su izloženi prizori mučenja i smaknuća zatočenika iz davnih vremena života Slavonskog Broda. Nije bilo niti odmoru manjka, a prije samog polaska prema Pokupskom, okrijepili smo se u obližnjem Mc Donaldsu i usput, a to se nije smjelo izostaviti, zaigrali na određenom praznom prostoru do kolodvora, neizbježan nogomet.