Dan darovitih učenika, 8. razred kemija

Autor: Štefica Facko Vrban, 21. 3. 2021.

Učenice 8. razreda naše škole Kristina Kovačić i Maja Štimac vrlo često sudjeluju u istraživačkim projektnim zadatcima. Na taj način potiče se njihovu maštu i razvoj kreativnosti, kako u kemiji tako i u svakodnevnom životu. Maja je proučavala povijesni razvoj kolača te povezanost kulinarstva i kemije, dok se Kristina bavila proučavanjem čimbenika koji utječu na brzinu kemijske reakcije. Svoja su istraživanja vrlo uspješno potkrijepile i pokusima. Maja je napravila i dva kratka videa s receptima za starinski i moderni kolač, proučavajući ujedno i moderno kulinarstvo te razne nadomjeske namirnica koje brojni ljudi trebaju izbjegavati zbog bolesti. Kristina je pak svoje rezultate istraživanja prikazala brojnim grafovima i tablicama pokazujući tako svoju prirodoslovnu i informatičku pismenost.

U svojim su se radovima uživljavale u ulogu učenika-znanstvenika te na najbolji način pokušale razumjeti kako je bilo osmišljavati recepte i izvoditi pokuse davnih dana kada je osnovana naša škola. Upotrebom svakodnevnih namirnica i kemikalija iz kućanstva pri izradi svojih radova, još jednom su pokazale da je suvremenik osnutka OŠ Pokupsko bio u pravu kada je rekao „Alles ist Chemie“ odnosno „Sve je kemija.“

U prilogu je kratak video o Majinom te video o Kristininom istraživačkom radu, a njih pohvaljujemo za trud i zalaganje u razvoju njihovih darova i vještina, znanja i mašte!

Kristina i Maja, svojim su radom sudjelovale u proučavanju metoda podučavanja kemije i važnih otkrića u znanosti u sklopu radionice povodom 180-te obljetnice osnutka OŠ Pokupsko, a koju vodi njihova učiteljica kemije, dr. sc. Marija Zbačnik, pod nazivom SCHOLA: Hodie, cras, heri. – ŠKOLA: Jučer, danas, sutra.

Marija Zbačnik