Posjet plantaži OPG Branko Kovačić – Vrbovec

Autor: Štefica Facko Vrban, 9. 6. 2023.

OPG Kovačić bavi se uzgojem i preradom bobičastog voća i ljekovitog bilja od 2009g. Kroz niz godina prikupili su stare bakine recepte po kojima rade proizvodnju i tako napravili cijelu paletu proizvoda koji imaju neku zdrastvenu notu.

Plantaža se nalazi u Ledini, to je selo koje spada u općinu Preseka i grad Vrbovec, plantaža je udaljena od sela, tako da nema nikakvog dima niti zagađenja. Sama plantaža je na malom brežuljku koji je okupan suncem i zaštićena od raznih nepogoda.

Učenici naše škole u sklopu projekta- Ljekovite biljke našeg zavičaja posjetili su OPG u Vrbovcu. Tijekom godine, učenici Projektne skupine i Domaćinstva koje vode učiteljice Željka Čaić i Jasminka Podlejan marljivo su radili na projektu- Ljekovite biljke našeg zavičaja. Istraživačkim radom sakupili su razne recepte i izradili herbarij ljekovitih biljaka. Najviše su se posvetili istraživanju KOPRIVE.

Prilikom posjete plantaži upoznali smo našu domaćicu gospođu Anu Kovačić koja je predstavljala 2018. godine Grad Zagreb na Izboru za najuzorniju seosku ženu. Poslušali smo zanimljivu edukaciju o vrsti i tipu voća i bilja koje proizvode te kako utječu na naše zdravlje. Glavna tema je bila KOPRIVA. Domaćica je pripremila različite sokove čiji je glavni sastojak –kopriva. Na plantaži smo prezentirali naš istraživački rad koji je oduševio našu domaćicu.

Izvor: Jasminka Podlejan