ZIMA+GROZNI=ZIMOGRRROZNI

Autor: Tomislav Jelić, 28. 11. 2016.

Kad u svijetu animiranog filma likovi ne znaju kako se pokrenuti, što odijenuti ili kakvu ulogu odigrati pa se samo svađaju, pa čak zbog toga i potuku na papiru autora crtića, tada je najbolje rješenje glazba. Tako je bilo i danas u predstavi „Zimogrrrozni“ u kojoj su dva glavna lika, uz pomoć Zagrebačke filharmonije i njihovog kreatora, pronašli svoj animirani film i konačno mir i spokoj u svijetu crtića. Naime, učenici nižih razreda naše škole, u pratnji svojih učiteljica i učitelja, posjetili su KD Vatroslava Lisinskog, u organizaciji HGM-a te uživali u predivnoj, vrlo maštovitoj i zabavnoj glazbenoj predstavi Petre Radin „Zimogrrrozni“.

Predstava govori o dva crtana lika, Zimi i Groznom, koji na papiru strpljivo čekaju da postanu crtani film. Kako nikako ne mogu shvatiti zašto toliko moraju čekati bačeni u ladicu, dok drugi likovi poput Baltazara, Hlapića i ostalih veselo uživaju u svojim pričama, odlučuju uzeti stvari u svoje ruke i mimo svog autora krenuti u potragu za istinom i to preko glazbe. Uz predivne zvukove najpoznatijih hrvatskih crtanih filmova,  Profesora Baltazara, Šegrta Hlapića i Čudesne šume, likovi Zima i Grozni, uz pomoć naratora Maria Kovača, kreću u pustolovinu u kojoj konačno postižu svoj cilj.

Sjajni glumci kazališta Tvornice lutaka, Zagrebačka filharmonija pod ravnanjem maestra Dubravka Palanovića, odlična animacija Brune Marina, video projekcija, opuštena atmosvera i zabavna priča, odveli su naše i učenike ostalih škola u RH, koji su nazočili predstavi, u svijet animacija koji im je na šaljiv i edukativan način pokazao čaroliju nastajanja onog što oduvijek obilježava djetinjstvo cijelog svijeta, a to su crtići.

Spomenimo još i to da su učenici, prije same predstave, obišli centralnu poštu HP u Zagrebu u kojoj su, nakon edukativnog upoznavanja djelatnosti pošte pod stručnim vodstvom, s nestrpljenjem išćekivanja Božića, poslali pismo Djedu Mrazu u nadi da će im možda, u svojoj poklon vreći, donijeti i koji zanimljiv crtić.

Izvor: Marijo Ožaković, prof.