Školski medni dan

Autor: Štefica Facko Vrban, 8. 12. 2020.

7.prosinca, na dan Sv.Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara, učenici 1. razreda naše škole s učiteljicom sudjelovali su u programu Školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka. Taj cijeli dan prvašići su proveli učeći i istraživajući o pčelama. Pogledali su zanimljivu prezentaciju o pčelama i nastajanju meda, riješili kviz znanja, naučili pjevati pjesmicu „Bumbari i pčele“, naučili crtati pčelice, a na kraju su i pogledali  animirani film „Pčelica Maja“. Svaki učenik dobio je poklon paket u kojem se nalazila staklenka meda, a naš lokalni OPG Kaurić donirao je  svakom učeniku i jednu svijeću od pčelinjeg voska.

Kakav bi to bio medni dan, a da nismo kušali med? Naša knjižničarka, Tihana Strmo, vrlo je vješta u izradi karamela. Poučila nas je o tome kako ih ožemo napraviti i sami. U veliki lonac stavili smo šećer, slatko vrhnje,maslac, ekstrakt vanilije i naravno, med. Sve smo to prokuhali, izlili u kalupe i ostavili da se ohladi. Jedva čekamo sutra da ih možemo kušati!

Kao i uvijek, šećer dolazi na kraju. Cijeli tjedan veselili smo se medenjacima. U ovu aktivnost uključili su se i učenici drugog  razreda sa svojom učiteljicom. Pod stručnim voditeljstvom učitelja Tomislava Jelića održana je radionica o izradi medenjaka. Najprije smo se razgibali uz ples, a zatim smo krenuli na posao. Za početak, dobro smo proučili recept. Za medenjake nam je bilo potrebno: 1 kg glatkog brašna, 500g šećera, malo soli, mješavine začina, 2 žlice kakaa, 1 žličica sode bikarbone, 125g margarina, 6 jaja i naravno, med. Tijesto smo razvaljali i podijelili učenicima. Od početka radionice s nama je bila i ravnateljica Štefica Facko Vrban. Na našim stolovima su se našli anđeli, borovi, sobovi, zvijezde te pravi pravcati gingermani. Uživali smo na ovoj radionici i željno iščekujemo slijedeću.

Izvor:Jelena Erent