Vlak u snijegu

Autor: Štefica Facko Vrban, 8. 2. 2021.

Ne, lektira uopće ne mora biti dosadna! Učenici 3. razreda i ovu su lektiru odradili inovativnim pristupom. Kao uvod u integrirani nastavni dan, istraživački pristup djelu sproveli su u knjižnici škole uz pomoć knjižničarkeTihane. A u knjižnici su saznali mnoge stvari - koje je još knjige za djecu napisao Mato Lovrak, gdje ih sve mogu posuditi, gdje mogu pronaći informacije o vlakovima, a saznali su i ponešto o zadrugama na primjeru naše Učeničke zadruge Lajdica. Na satu hrvatskog jezika podijeljeni su u parove te proveli intervju kojeg su sami osmislili sa glavnim likovima romana. Na satu razrednika ponovili su što znači riječ zaduženje te koje osobine predsjednik razreda treba imati, a prisjetili su se i razrednih pravila. Napravili su puzzle, odigrali nekoliko scena iz filma te na satu likovne kulture „uletili“ u eTwinning projekt „U svijetu likovnih umjetnika“ gdje su upoznali  hrvatskog slikara Alberta Kinerta te njegovu reprodukciju Male radosti, ulje na platnu iz 1956. koja je bila motiv likovnog zadatka.

Otpjevali su Himnu zadrugara uz koreografiju te stvaranje glazbenog vlaka u razredu uz glazbenu pratnju profesora Marija Ožakovića. Ipak, najviše su ih obradovale scene na snijegu koji je napadao baš u pravo vrijeme J