FILMSKA GLAZBA 100% HRVATSKO

Autor: Tomislav Jelić, 11. 4. 2016.

Tjedan glazbe za mlade, u organizaciji Hrvatske glazbene mladeži, i ove godine, već treću godinu zaredom, donosi hrvatska ostvarenja. Naime, učenici viših razreda imali su priliku uživati u glazbi iz hrvatskih animiranih i igranih filmova čije izvedbe je u potpunosti ostvarila sjajna Zagrebačka filharmonija pod vodstvom maestra Dinka Apelta. Naše učenike i učenike osnovnih i srednjih škola diljem Hrvatske, u velebnoj koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, kroz cijeli program vodio je poznati hrvatski redatelj Joško Marušić. Imali smo priliku upoznati i kako nastaje glazba za film, kako se rade animacije i snima zvuk za animirane filmove, a u središtu svih zbivanja očarali su nas zvuci iz svevremenih hrvatskih filmova poput Glembajevi, Vlak u snijegu, Duh u močvari te serijala U registraturi u kojima se glazbenom podlogom najviše istiće legendarni hrvatski kantautor i filmski skladatelj Arsen Dedić. Osim sjajnih simfoničara Zagrebačke filharmonije i voditelja Joška Marušića nastupili su i pijanistica Srebrenka Poljak, sopranistica Marija Kuhar Šoša, solisti baleta HNK te učenici OŠ Zapruđe i Stenjevec.

Uz prekrasan program koji nam je i ovaj put priredila organizacija Hrvatske glazbene mladeži, učenci su, prije samog koncerta, obišli Muzej Alojzija Stepinca, Muzej iluzija te Sportski muzej. Iako je vrijeme bilo tmurno i kišovito, odlično smo se zabavili i na najljepši način završili još jedan nastavni i radni  tjedan.

Izvor: Marijo ožaković, prof