Palačinkijada i Dani kruha

Autor: Tomislav Jelić, 15. 10. 2016.

KAD DIRNEM: KRUH,
POMISLIM PRVO NA ZEMLJU, ŠIROKU, DUBOKU, UZORNO UZORANU.
ZATIM SLUTIM GRUBO IZBRAZDANE DLANOVE RATARA
U ČIJIM SE ZNOJNIM ŠAKAMA ZRNO SA ZRNOM SLJUBLJUJE
ZNAJUĆI DA ĆE SVAKO OD NJIH U DRUGOJ BRAZDI NESTATI, UMRIJETI,
VJERUJEM DA ĆE SE NAKON SMRTI
PONOVNO JEDNOM SASTATI U NEKOM BIJELOM MLINU. ZA KRUH KOJI TAKO JEDNOSTAVNO SVAKOG DANA DODIRUJEM,
TOLIKO TOGA TREBA
S NEBA
IZ ZEMLJE
I OD ČOVJEKA.

Josip Prudeus

Okupili smo se danas svi zajedno, kao jedna velika obitelj, da u ovim danima, s Gospodinom, štujemo i blagujemo život, blagujemo kruh. U proteklim Danima zahvalnosti za plodove zemlje, kroz cijeli tjedan, učenici naše škole, zajedno sa svojim razrednicima, učiteljima i učiteljicama, istraživali su, čitali, učili, uređivali izložbene prostore, spremali, pripremali i na kraju sve to, zaključno s današnjim danom, izložili pred Gospodina, kao dio žrtve i simboličan prikaz svoga rada i truda, a isto tako rada i truda svojih roditelja koji ih od ranog djetinjstva uče o važnosti i vrijednosti kruha. Danas, tj. 14. 10., obilježeni su završnom svečanošću Dani zahvale gospodinu za sve plodove, i one zemaljske i one umne koje prikupljamo godinama učeći i radeći. Priredbi je prethodio slatki palačinka-show, koji je učitelj Marijo Ožaković nazvao Palačinkijada, a to je ujedno bila njegova ideja koju na kraju vrlo uspješno sproveo. Naime, po dva učenika od 5. do 8. razreda, sa svojim ekipnim nazivima, predstavljali su svoj razred na natjecanju u pripremanju palačinki. Dva školska sata stručno povjerenstvo, u sastavu tete kuharice Ljubice, tete spremačice Milke, učitelja Tomislava, tete knjižničarke Tihane i mame Vesne Muža, nadgledalo je rad naših natjecatelja, u konačnici degustiralo slastice i odlučilo svojim zbrojem bodova o pobjedniku. Nagradu su odnijele učenice 6. razreda Emanuela Skender i Gabriela Tačković pod ekipnim nazivom Palačinka band.

Objava i proglašenje pobjednika obznanjeno je na završnoj priredbi na kojoj su nastupili naši mali i djevojački zbor, folklorna skupina, tambnuraška grupa, recitatorice i PŠ Hotnja. Na priredbi je praizvedena skladba Popevka žgancu čiji je autor načelnik općine Pokupsko Božidar Škrinjarić, a aranžman potpisao učitelj Marijo Ožaković. Skladba, u izvođenju tamburaške grupe i djevojačkog zbora, pod ravnanjem prof. Marija, odnijelaje  lijepi pljesak, a i sam načelnik je izjavio kako mu se jako dopala izvedba. Kulminacija Dana zahvalnosti za plodove zemlje i Dana kruha bila je blagoslov i molitva koju je predvodio naš župnik obrativši se svima nama vrlo poučnim riječima o kruhu kao simbolu Kristovog tijela kojeg blagujemo svakodnevno u svetoj euharistiji i okupljeni oko zajedničkog obiteljskog stola.

Izvor: Marijo Ožaković, prof.