Veljača- mjesec sigurnijeg interneta za djecu

Autor: Ana Bartolić, 27. 2. 2017.

Tijekom mjeseca veljače učenici svih razreda upoznali su se s temom sigurnosti na internetu kroz radionice u trajanju od jednog do četiri školska sata. Svaka radionica prilagođena je temom i trajanjem za uzrast djece kojoj je namijenjena. Radionice je vodila učiteljica informatike, Ana Bartolić, a cilj im je osvijestiti kod učenika svih uzrasta koje opasnosti im prijete tijekom surfanja internetom, kako spriječiti nepoželjne situacije, kako ih ublažiti ako se dogode, te kakav bi trebao biti naš identitet na javnom mjestu kao što je internet.

Učenici prvog razreda su kroz radionicu Moje mjesto za igru i zabavu, upoznali korisne i pouzdane web stranice za igru i učenje primijenjene njihovoj dobi.

Drugi razred sudjelovao je u radionici Nepoznatim osobama ne govorim svoje ime. Naučili su koje informacije o sebi slobodno objavljuju na internetu, te kako se odgovorno koristiti svojim osobnim podatcima.

Učenici trećeg i četvrtih razreda (uključujući i PŠ Hotnja) upoznali su se s pristojnim ponašanjem na internetu, da je bitno prilagoditi svoje ponašanje pravilima, te utjecati na druge svojim pozitivnim primjerom. Zajednički su donijeli pravila lijepog ponašanja na internetu- internetski bonton (Netiquette).

U petom razredu učenici su upoznali i izdvojili dobre i loše strane digitalnog doba, kako spriječiti opasnosti i kako kvalitetno i pouzdano koristiti medije digitalnog doba.

Šesti razred je samostalnom pretragom weba i izradom umnih mapa u online programu Gliffy, prikazao štetne programe koji ugrožavaju naše računalo, nepoželjne sadržaje kojima su korisnici izloženi, te kako zaštititi sebe i svoje računalo od gore navedenog.

Učenici sedmih razreda su kroz radionicu Znaš li na što pristaješ? ustanovili primjere nesigurnog i neodgovornog ponašanja na društvenoj mreži. Svojim radovima u online programu Piktchart prikazali su kako bi trebali izgledati sigurni profili na društvenim mrežama.

Osmaši su sudjelovali u radionici Idi, vidi, upoznaj… e- nasilje prepoznaj! Kroz četiri priče likova njihove dobi, upoznali su rizična ponašanja na internetu i njihove posljedice, te kako takva ponašanja izbjeći ili ublažiti njihove posljedice. Svoje mišljenje i razradu teme prikazali su online plakatima programa Piktochart.