„Europa i svijet od 30-ih do 60-ih godina 20. stoljeća“

Autor: Ana Bartolić, 7. 3. 2017.

Projekt pod nazivom „Europa i svijet od 30-ih do 60-ih godina 20. stoljeća“, održao se danas u integriranom nastavnom danu, a u kojem su bili uključeni učenici od 5. do 8. razreda.

Kroz proteklih tjedan dana, posredstvom ideje pojedinih učitelja, koji su dogovorili na svojim stručnim školskim aktivima održavanje ovakvog tipa nastave, učenicima je dato na izbor uključivanje u jednu od devet ponuđenih radionica koje su se realizirale u utorak 7. ožujka kroz pet nastavnih sati. Tako su se učenici upoznali sa sportskim zbivanjima Olimpijskih igara i košarkaških prvenstava u Europi i svijetu kroz navedeno vrijeme, izgradnjom i trajanjem Berlinskog zida, geografskim položajem važnijih bitaka i događaja u Drugom svjetskom ratu, teškoćama odrastanja u vrijeme rata, na engleskom jeziku te političkim i vojnim tijekom rata. Učenici su, također, imali mogućnost izraditi grafove statkističkih podataka navedenih aktivnosti, digitalne fotografije i fotomontaže Drugog svjetkog rata, sudjelovati u izradi makete Berlinskog zida te izvedbi parodije na Konferenciju u Jalti na Krimu 1945., služeći se materijalima iz mjuzikla „Jalta Jalta“ Alfija Kabilja. Da je projekt uspješno proveden potvrdili su učenici svojim prezentiranjem uradaka koje je finalizirao skeč „Jalta Jalta“ i finale istoimenog mjuzikla, song „Neka cijeli ovaj svijet“ u izvedbi školskog zbora. Koordinator projekta, ujedno i voditelj radionice „Jalta, Jalta“,  bio je prof. Marijo Ožaković, a u provedbi istog sudjelovali su i slijedeći učitelji i učiteljice: Nela Šipušić Gombarević, Snježana Rak, knjižničarka Tihana Strmo, Ana Bartolić, Martina Bartolić, Martina Sviličić, Melita Jurilj, Stevo Jurić i Siniša Tišma. Ravnateljica Štefica Facko Vrban, potvrdivši da u potpunosti podržava ovakav tip nastave, pohvalila je trud i angažman učenika i njihovih mentora.

Fotografijama vam prenosimo atmosferu današnjeg dana.